Faktoria

Serwis przeznaczony jest dla osób pełnoletnich.

Czy masz ukończone 18 lat? Strona dostępna jest tylko dla użytkowników pełnoletnich.
© 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone przez Faktoria Win a la Carte
Faktoria
Grzaniec 1 Grzaniec 2 Grzaniec 3

Zaskocz swoich gości sezonową ofertą.

splash-11 splash-12 splash-13 splash-14

700 lat winiarskiej historii Toskanii

700 lat winiarskiej historii Toskanii

Rodzina Frescobaldi jest jednym z największych właścicieli winnic w Toskanii i jednym z najważniejszych producentów win na świecie. Ich wybitne włoskie wina mają już ponad 700-letnią tradycję i są zaliczane do najlepszych w Toskanii.

Wina wytwarzane przez Frescobaldich pili papieże, król Henryk VIII i Michał Anioł, który wymieniał je na swoje obrazy, a reprezentanci marki byli jedynymi Włochami zaproszonymi na uroczystość ślubną księcia Williama i Kate Middleton. Frescobaldi to firma instytucja, związana z regionem, jego historią, sztuką i architekturą.

Od wieków odgrywa ważną rolę w handlu, finansach, polityce i życiu artystycznym Włoch, ale przede wszystkim jest uznanym producentem win, którymi zajmuje się od ok. 1300 roku. Do dziś te toskańskie wina – owoc wiedzy oraz unikatowego splotu warunków geologicznych i klimatycznych – cieszą się popularnością i prestiżem.

Markiz Lamberto Frescobaldi – reprezentujący trzydziestą generację winiarskiego imperium – ukończył Uniwersytet Kalifornijski w Davis – jedną z najlepszych szkół na świecie edukujących w zakresie enologii (produkcji wina). Dziś swoją wiedzą i pasją Lamberto chętnie dzieli się z innymi.. Niektórzy sądzą, że wino pije się wyłącznie podczas specjalnych uroczystości, jednak Lamberto zaprzecza takim schematom. Ceniony winiarz z przekorą przyznaje, że żaden inny alkohol nie daje tyle satysfakcji, nawet jeśli pije się go oglądając teleturniej w telewizji Rai Uno. To lekkie podejście do degustacji wina łączy się z prawdziwym profesjonalizmem, czego dowodem są liczne nagrody przyznawane butelkom wyprodukowanym w winnicy Frescobaldi.

Wino jest niezastąpione – żaden inny alkohol nie daje tyle satysfakcji, nawet jeśli pije się go w codziennych okolicznościach. Wierzymy, że dzięki Faktorii Win à la carte Polacy będą sięgali po nasze wina także na co dzień

Lamberto Frescobaldi
Frescobaldi wino Frescobaldi

Rodzina Frescobaldi angażuje się w życie społeczne Włoch. Kilka lat temu ufundowała program resocjalizacyjny dla więźniów odsiadujących lekkie wyroki. Mężczyźni zajmują się uprawą winorośli i produkcją wina na wysepce Gorgona w Archipelagu Toskańskim, a pomagają im w tym dwaj winemakerzy od Frescobaldich i lokalni winogrodnicy. Cały projekt jest finansowany przez włoski Wydział Więziennictwa i samych Frescobaldich. Tak powstaje przyjemne i świeże wino – biały kupaż odmian ansonica i vermentino.

Ciekawostka: Nawet poeta Dante Alighieri znał Frescobaldich, będąc na początku wieku bliskim przyjacielem Dino Frescobaldiego

Historia marki Frescobaldich

XIV w.

Początek produkcji win Frescobaldi.

XV w.

Wyprawa Frescobaldiego otwiera drogę do umów handlowych w Chinach i Indiach.

1855 r.

Szczepy cabernet sauvignon, merlot i cabernet franc pojawiają się w Toskanii, w winnicach Nipozzano.

1955 r.

Początek współpracy z Robert Mondavi – prestiżową rodziną winiarską w USA.

2010 r.

Powstaje nowoczesna winnica Tenuta Ammiraglia.

Historia marki Frescobaldich

Nipozzano Riserva

  • czerwone, wytrawne
  • Sangiovese
  • 16 - 18°C
  • 0.75 L

Propozycje wine pairingowe:

Ród Frescobaldich w 1855 r. sprowadził do Toskanii szczepy chardonnay, cabernet i merlot, a nowoczesne techniki upraw i produkcji zaczął stosować już w połowie XIX w. Pochodzące z ich winnicy Nipozzano Riserva ma pełną blasku, szkarłatno-czerwoną barwę, skrywającą aromat toskańskich kwiatów i owocowe nuty malin, jeżyn i jagód, dopełnione lekko wędzoną wonią herbaty, gałki muszkatołowej i kawy. Na podniebieniu wino jest żywe i miękkie, z dobrze zbalansowanymi taninami i długim finiszem.

Nagrody:
  • 2015 JamesSuckling.Com 93 Points / 2014 Mundus Vini Gold Medal - best of show Chianti

Do góry