Faktoria

Serwis przeznaczony jest dla osób pełnoletnich.

Czy masz ukończone 18 lat? Strona dostępna jest tylko dla użytkowników pełnoletnich.
© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone przez Faktoria Win a la Carte
Faktoria
Grzaniec 1 Grzaniec 2 Grzaniec 3

Zaskocz swoich gości sezonową ofertą.

splash-11 splash-12 splash-13 splash-14

Winiarska duma Alto Adige

Winiarska duma Alto Adige

Wprowadzając – przez 30 lat – innowacyjne metody, Elena Walch stanęła na czele rewolucji winiarskiej północy Włoch, czym zyskała lokalny i międzynarodowy szacunek.

Nazwa tego doskonałego producenta win wzięła się od imienia i nazwiska zdolnej architekt, która dołączyła do jednej z najstarszych i najbardziej znaczących winnych rodzin w regionie Alto Adige. Sukcesy Eleny dostrzegł w 1983 r. Werner Walch, który zatrudnił ją do odrestaurowania renesansowego zamku, wybudowanego przez dynastię Habsburgów, stojącego na terenie jego rodzinnej posiadłości w Alto Adige. Podczas blisko 2-letniej współpracy nad projektem Elena i Werner zakochali się w sobie i pobrali. Elena porzuciła swoja profesję na rzecz winiarstwa, które okazało się jej powołaniem.

Filozofia tej marki jest dedykowana tutejszemu terroir, czyli cechom siedliska. Zgodnie z nią wina muszą być indywidualną ekspresją lokalnej gleby, klimatu i uprawy w winnicy, utrzymanej zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Kluczowa jest także idea, że jakość wina powstającego w winnicy Eleny Walch wymaga bezkompromisowej pracy. Wynikiem połączenia tych starań i cech regionu winiarskiego są wspaniałe, eleganckie wina – świeże i owocowe białe, a także skoncentrowane i aksamitne czerwone.

Najnowocześniejsze wina są u nas produkowane ręcznie, z poszanowaniem środowiska i harmonii z naturą oraz w duchu trwałego rozwoju, wykorzystując winogrona z najlepszych winnic. Cieszymy się, że te wszystkie lokalne cechy zamknięte w winie będą mogli poznać także polscy konsumenci.

Elena Walch
Elena Walch Elena Walch

Jak na winiarskie imperium przystało, więzi rodzinne są tu bardzo pielęgnowane, dlatego obecnie zarządzanie biznesem Elena Walch przekazuje swoim córkom. Julia i Karolina Walch, należące do piątego pokolenia rodu z tradycjami winiarskimi, podtrzymują opinię najlepszych producentek win w regionie.

Elena Walch Elena Walch

Elena Walch stawia na zrównoważony sposób produkcji win – 45% zapotrzebowania na energię elektryczną pokrywa system fotowoltaiczny, czyli energia słoneczna, a system recyklingu wody (ponowne użycie wody chłodzącej do nawadniania ogrodu i czyszczenia piwnicy) pozwala oszczędzić prawie 50% wody.

Wysiłki Eleny są ciągle doceniane wysokimi ocenami jurorów winiarskich. Jej wina dostały ponad 90 punktów w rankingach Jamesa Sucklinga, Wine Enthusiast czy Wine Spectator, a włoski magazyn kulinarny Gambero Rosso wyróżniał je nagrodą Tre Bicchieri. Z kolei wino Pinot Noir Ludwig zostało w 2013 r. okrzyknięte najlepszym włoskim pinot noir.

Historia marki Elena Walch

1869

Rodzina Walch zakłada winnicę w zabytkowym klasztorze w Tramin.

1988

Elena Walch, żona Wernera Walcha, zaczyna produkować wina pod swoim nazwiskiem.

2011

Chardonnay Beyond The Clouds zdobywa złoty medal Mundus Vini.

2013

Córki Eleny: Julia i Karoline Walch dołączają do rodzinnego biznesu.

2015

Powstaje nowoczesna piwnica do fermentacji białych i czerwonych win.

Historia marki Elena Walch

Gewurztraminer

  • białe, wytrawne
  • Gewurztraminer
  • 8 - 10°C
  • 0.75 L

Propozycje wine pairingowe:

Lśniący, słomkowy kolor i klasyczne nuty płatków róży, innych kwiatów i przypraw to bogactwo smaku na podniebieniu. Wino jest świeże, pełne i harmonijne z eleganckim i długim finiszem.

Do góry