Faktoria

Serwis przeznaczony jest dla osób pełnoletnich.

Czy masz ukończone 18 lat? Strona dostępna jest tylko dla użytkowników pełnoletnich.
© 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone przez Faktoria Win a la Carte
Faktoria
Grzaniec 1 Grzaniec 2 Grzaniec 3

Zaskocz swoich gości sezonową ofertą.

Strona główna Wine pairing Gęsina w winnych duetach

Wine pairing

Sztuka łączenia wina z jedzeniem.

splash-11 splash-12 splash-13 splash-14

Gęsina w winnych duetach

Gęsina w winnych duetach
Rafał Łojszczyk
  • Rafał Łojszczyk
  • Wine Master
  • Faktoria Win à la carte

Gęsina to mięso, które polscy restauratorzy coraz chętniej włączają do swojego menu. Jakie wino wybrać, by właściwie podkreślić smak szlachetnego drobiu?

Amerykanie mają swojego indyka na Święto Dziękczynienia, a Europejczycy gęś na Świętego Marcina.

Główny sezon na gęsinę to przede wszystkim późna jesień, ale w kartach dań restauracji możemy ją znaleźć przez cały rok. Dzięki temu mamy szansę cieszyć się jej smakiem nie tylko w czasie deszczowych jesiennych dni.

Szlachetne mięso

Przez ostatnie lata jakby zapomniana, a teraz tryumfalnie powracająca do łask. Arystokratka wśród drobiu, nie kto inny jak… gęś. Gęsina jest bardzo mocno związana z 11 listopada, przy czym nie o odzyskanie niepodległości chodzi. Ta data to również dzień najpopularniejszego francuskiego świętego – Marcina. Jak głosi legenda, na wieść o przyznaniu mu urzędu biskupa, św. Marcin skrył się w szopie pełnej gęsi. Chciał zwyczajnie uniknąć tej nominacji. Niestety, podnosząc wrzawę, ptaki zdradziły jego kryjówkę. I tak Amerykanie mają swojego indyka na Święto Dziękczynienia, a Europejczycy gęś na Świętego Marcina.

Nieprzypadkowo główny sezon na gęsinę to listopad, bo zazwyczaj na późną jesień przypada końcowy okres hodowli. Gęsi są już odchowane, a ich dorodne tusze obfite w mięso. Co roku na 11 listopada restauracje przygotowują specjalne menu oparte na gęsinie.

Gęsina i dojrzałe taniny

No dobrze, zatem podajemy gościom aromatyczną pieczoną gęś. Teraz potrzebujemy już tylko wina. W związku z tym, że mięso gęsi jest bogate w białko i tłuszcz, będą do niego pasować czerwone wina z wyraźną kwasowością i lekką taniną. Pierwsza propozycja to polskie wino z odmiany Regent uprawianej w Winnicy Chodorowa. Zachwyca pełną czerwoną barwą i aromatem leśnych owoców – borówek, jeżyn i dojrzałej wiśni. Kwasowość przełamie tłuszcz zawarty w gęsiej skórce.

Jeżeli szukamy win z kwasowością to najlepiej weźmy Pinot Noir i tu pojawia się nam francuskie Ropiteau Pinot Noir. Odmiana ta jest wyjątkowo kapryśna, trudna i niezbyt wdzięczna w uprawie – jej grona mają bardzo cienką skórkę, co sprawia, że powstające z nich wina mają jasny kolor. Za to daje doskonałe wina. Bazujące na tym szczepie Ropiteau Pinot Noir ma intensywny bukiet, w którym dominują słodkie czereśnie i śliwki, a do tego delikatne nuty ziaren kawy i tytoniu. W smaku jest dość krągłe z wyczuwalnymi delikatnymi taninami.. Świetnie podkreśli smak piersi z gęsi.

Na sam koniec zostawiam prawdziwy rarytas – tym razem z Hiszpanii. Kolejna propozycja to klasyka w postaci wina z regionu Rioja. Piętnaście miesięcy spędzone w dębie odzwierciedla odpowiednią ilość tanin. To dobrze zrównoważone wino o idealnej kwasowości. Będzie doskonale komponować się z pieczoną gęsią. A aromaty jagód i przypraw urzekną niejednego smakosza.

Do dań z gęsiną polecamy też:

Polska, Pogórze Rożnowskie
Regent
czerwone
wytrawne
Regent 0.75 L

Zachwyca pełną czerwoną barwą i aromatem leśnych owoców – borówek, jeżyn i dojrzałej wiśni. Rocznik 2014 został doceniony Złotym Medalem Galicja Vitis oraz Nagrodą Specjalną Marszałka Województwa Podkarpackiego dla Najlepszego Polskiego Wina Galicja Vitis 2015.

Ropiteau Pinot Noir

Ropiteau Freres
Francja, Vin De France
Ropiteau Pinot Noir
czerwone
wytrawne
Pinot Noir 0.75 L

Intensywny bukiet, w którym dominują słodkie czereśnie i śliwki, a do tego delikatne nuty ziaren kawy i tytoniu. W smaku jest dość krągłe z wyczuwalnymi delikatnymi taninami.

Poznaj świat wine pairingu

Do góry